Výzva vlády pro nestátní neziskové organizace

Vláda tento týden zveřejnila na svých stránkách výzvu pro nestátní neziskové organizace (NNO) tedy i pro zájmové NNO jakými jsou například sportovní kluby a svazy:

Jedná se o chvályhodnou iniciativu. Už jen proto, že strategických dokumentů, které by se týkaly nejvýznamnější změny v řízení sportu v historii samostatného Česka, založení Národní sportovní agentury, je zatím mírně řečeno málo. 

Na všech úrovních státní správy a samosprávy se můžeme setkat s dotazy po smyslu agentury, představách o řízení sportu státem, jaká bude struktura, závazky státu, krajů a obcí. Co očekáváme od klubů a svazů, jaké bude místo sportu ve společnosti? Jaká je definice sportu v dnešní době? Je to více pohybový nebo sociální program? Jak má vypadat školní tělesná výchova atd.
Osobně mi chybí třeba jen základní informace jak si představitelé státu představují strukturu řízení sportu ve společnosti. Zatím používám diagram, který jsme si v Akademii Rinosport vytvořili v minulém roce pro vlastní potřeby. Jedná se však pouze o úvahu jak by to mohlo být, bez vztahu ke skutečnému dění na MŠMT, NSA nebo vládě. 
Také to neznamená, že by to přesně takto muselo být. Neumíme strategii určit bez veřejné diskuze se zástupci sportovního prostředí, tedy toho prostředí, kterého se změny především týkají. Jedná se tak o zástupce univerzit, škol, měst, krajů, sportovních svazů, klubů ...
Vždy totiž hrozí nebezpečí, že rozhodování bude vedeno na úrovni kdo a za jakých podmínek dostane konkrétní sumy peněz. Takové rozhodování je jednoduché, není to však ekvivalent tvorby vládní strategie pro sportovní prostředí a ze zkušenosti víme, že tento způsob (ne)řízení nepřispívá k férovému a zdravém prostředí ve sportu ani ve společnosti.
Chci tak věřit, že výzva je součástí strategie státu, která také zahrnuje reformu sportovního prostředí a že se o ní brzy dovíme.
Zájemci o veřejnou diskuzi se mají hlásit do 26. června 2020 ZDE

Tisknout
© 2024, Český svaz Kin-ballu – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing