Czechia ve sportu

Oficiální stanovisko Českého svazu Kin-ballu ke jménu Czechia

Pardubice 22. dubna 2016

Video na YOUTUBE stránkách svazu

Chápu protesty mnoha česky mluvících lidí, protože se nám z nějakého důvodu, jména Česko a Czechia nelíbí. Ani mně se napoprvé nelíbila.

Často se však setkávám se sportovci, jejichž mateřským jazykem není čeština. Všichni pak hovoří anglicky, ať už to je či není, jejich rodný jazyk. Taková je realita dnešního světa. Když se bavíte například s našimi sousedy Němci, řeknou vám, že jsou z Německa, ne tedy ze Spolkové Republiky Německo. A také mají na dresech napsáno Germany.

U nás se postupně začíná prosazovat jednoslovné jméno Česko. Věděl jsem, že jeho správným překladem do angličtiny je Czechia. A tak jsem to začal používat. Na dresech naši Kin-ballové reprezentace, od vzniku svazu, roku 2010, najdete jen jméno Czechia. Slyšel jsem již kvůli tomu hodně protestů i nadávek, ale téměř vždy to byly česky formulované protesty a nadávky. Za hranicemi naší vlasti jsem se s negativním ohlasem na jméno Czechia, prakticky nesetkal. A pokud ano, tak to bylo znovu v češtině, od našich krajanů nebo jejich potomků.

Těm, které označujeme jako rodilé mluvčí, tedy těm jejichž rodným jazykem je angličtina, zní Czechia naprosto přirozeně. A já jsem si také zvykl. Jak na Česko, tak na Czechii. Protože to jsou naše jména, která se mohou a měla by se stát významnými a důležitými jmény. Politické označení naší země, Česká republika, nikdy nedokáže jednoslovné pojmenování nahradit. Při sportovním utkání je těžko představitelné nadšené skandování Česká republika do toho! Stejně tak neuslyšíme Belgické nebo Španělské království do toho!

A ještě významnější je samotný fakt, že naše země byla doposud anglicky bezejmenná. Občas potkám někoho, kdo si pamatuje Czechoslovakia, the Czech Republic však je neznámé jméno. Politická označení si lidé nepamatují, často je obtížné uvědomit si jaké státy jsou republiky, jaké království nebo knížectví, když je známe pouze jejich jednoslovnými názvy nebo když politický název vůbec nepoužívají, jako například Japonsko.  

Proto se mi zdají groteskní některá zvolání českých politiků, že by se měla vláda, případně pan Zaorálek zabývat něčím důležitějším, než je jméno naší země. Naopak, myslím si, že těžko najdete důležitější a přitom tak snadno uskutečnitelné téma, než začít používat naše jméno. Žádné ztracené peníze pak nejsou argumentem, který by ospravedlnil naši přetrvávající bezejmennost.  Pokud budeme do našeho jména investovat a budeme jej používat, může se stát právě tak známým jako dodnes mezinárodně nejznámější jméno naší země, jméno, které bylo pro svou složitost již při svém zrodu odmítáno i rodilými mluvčími Czechoslovakia - Československo.

 


Martin Paur

předseda


Český svaz Kin-ballu

Vážní 400

503 41 Hradec Králové

www.kin-ball.cz


Tisknout
© 2024, Český svaz Kin-ballu – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing