Poslední u míče

Cílem tohoto newsletteru je zvýšit rychlost týmů během změny obranné pozice, když přecházíte do útoku. Taktika je velmi efektivní zvláště v situacích, když se použije prodloužený úder. Tento způsob určení podávajícího hráče je logický, takže je možné že hráči ho už dříve použili.

Taktika "poslední u míče" závisí na místě podání. Po příjmu míče prvním hráčem dochází k jeho zpracování za účasti dalších členů týmu. Když předem určíte, že podávat bude ten hráč který poslední doběhne k míči, významně tím zrychlíte hru v přechodu od obrany k útoku.

Vysvětlení: Pokud je míč podán směrem do rohu, hráč z opačného rohu bude podávat. Na obrázku, šipka naznačuje směr podání a symbol * označuje hráče, který bude podávat.

Pokud je míč podán směrem do jedné strany hrací plochy, hráči na druhé straně se budou muset domluvit, který z nich podá. Na obrázku šipka označuje směr podání a symbol * označuje hráče, kteří se musejí domluvit na podání.

Ukazka

Hry s pozměněnými pravidly

Pro motivaci hráčů, aby využili tuto novou taktiku, můžete pokračovat dvěma následujícími hrami s pozměněnými pravidly.

1.hra s pozměněnými pravidly

 • Dejte bonusový bod týmu, kterému se podaří provést podání za použití taktiky „poslední u míče” během 5 vteřinového časového limitu od prvního kontaktu. Pokud chcete zjednodušit určení podávajícího hráče dejte jim čísla a pomáhejte při určování podávajícího hráče.
 • Můžete také měnit 5 sekundový limit podle úrovně hráčů.
 • Tým, který využije této techniky nejčastěji, dostane nejvíce bodů. Pokud tuto hru používáte, musíte zabránit tomu, aby ve hře nebyl stejný tým, který neustále prohrává a ujistěte se, že všechny týmy jsou vyrovnané. Výsledky byste měli vynulovat každé 2 minuty.
 • Také zajistěte aby se k podání dostali i ti nejrychlejší hráči, protože když jsou vždy první u míče, nemohli by si tuto taktiku vyzkoušet.

Tato hra s upravenými pravidly je vhodná pro mladší hráče (1. stupen základní školy)

2.hra s pozměněnými pravidly

 • Řekněte hráčům, aby se soustředili na rozvoj komunikace mezi sebou současně s nácvikem taktiky „poslední u míče“. Tým musí přijít na to, jak bez mluvení označit posledního hráče, který bude podávat. Jediné, co mají hráči povoleno říct, je určení barvy. Například hráč z opačného rohu zvedne ruku, aby spoluhráčům ukázal, že bude podávat. Pokud je to hráč, který by neměl podávat, podle pravidla „poslední u míče”, dejte týmu trestný bod za nepovolený útok. Pokud bude míč podán mezi 2 hráče, musejí se dva hráči domluvit kdo z nich bude podávat.
 • Až uvidíte, že se hráči zlepšují a zvládají tuto taktiku, zrychlete hru stanovením limitu 5 sekund, čímž je budete nutit k tomu, aby míč podali z místa, kde ho chytí. Také umožněte, stejně tak jako v předešlé hře, i těm nejrychlejším hráčům, aby se dostali k podání.
 • Pro opravdu kvalitní hru se ještě jednou ujistěte, že jsou týmy vyrovnané.

Tato hra s pozměněnými pravidly je vhodná pro starší hráče ( druhý stupeň ZŠ a střední školy)

Upozornění: Hry s pozměněnými pravidly byste neměli hrát po celou dobu určenou pro kin-ball. Jestliže jste si určili hrací dobu kin-ballu např. hodinu, tyto hry s pozměněnými pravidly byste měli hrát nanejvýš 10 minut

Hra týdne: taxi, vlak, metro

 • Hráčům přidělte čísla a rozdělte je do 3 týmů, tak jak to vidíte na obrázku. Potom trenér (E) musí zakřičet taxi, vlak nebo metro a pak ještě číslo od jedné do čtyř. Jakmile trenér zakřičí číslo, hráč z každého týmu s tímto číslem musí běžet na konec řady, pak oběhnout kolečko kolem dalších 2 týmů a dostat se zpět na konec své řady. Pak musí použít dopravu určenou trenérem, aby se dostal k míči..
 • Pokud trenér řekne TAXI, hráč musí prokličkovat mezi hráči svého týmu, než se dostane k míči. Nejdříve oběhne prvního hráče z pravé strany, pak druhého z levé strany a takhle to pokračuje až se dostane až k míči.
 • Pokud trenér řekne VLAK, hráč musí prokličkovat mezi hráči stejně jako při dopravě taxi, ale musí se přemístit pomocí žabích skoků.
 • Pokud trenér řekne METRO, ostatní hráči se rozkročí a určený hráč se musí pod nimi proplazit až k míči.
 • Hráč, který se první dotkne míče, vyhrává závod a jeho tým dostává bonusový bod.

Upozornění: Ujistěte se, že hráči, kteří nebyli vyvoláni, zaujmou správnou pozici podle druhu dopravy, okamžitě jakmile ji uslyší.

Hra týdne: taxi, vlak, metro

Newslettery ve formátu pdf

Tisknout
© 2023, Český svaz Kin-ballu – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing