Falešný podávající

V tomto newsletteru se zaměříme na jednu z nejúčinnějších útočných strategií. Používají ji hráči všech úrovní. Je to totiž velmi jednoduchá a účinná strategie.

Jak už víte, označit barvu na příjmu může kdokoliv a nemusí to být ten, kdo zrovna odpaluje míč. Strategie „falešný odpalující“ je postavena na tom, že hráč, který se připravuje na podání označí barvu na příjmu, ale poté rychle zaujme pozici hráče který drží míč, jiný hráč si stoupne a odpálí místo něho.

Poznámka: Před začátkem nácviku vysvětlete hráčům následující body:

Signál

K úspěšnému provedení této strategie musí hráči ve stejném týmu mít nějaký signál, kterým si odsouhlasí, že hráč, který se připravuje na podání, nebude ve skutečnosti podávat. Tento kód nebo signál může být předem domluven nebo je použit těsně předtím, než bude odpálen míč. Například hráč, který chce být falešný podávající, křikne, ještě před zahájením hry heslo, které bude znamenat, že on bude předvádět falešného podávajícího. Další příklad může být, že hráč, který hlásí barvu, zopakuje
barvu týmu na kterého podává: „Omnikin černá černá“.

Pozice

K získávání bodů pomocí této strategie je důležitá správná pozice. Ve skutečnosti úder, který provede skutečný podávající hráč, musí mít směr úderu úplně opačný nebo alespoň rozdílný než by ho měl falešný podávající. Je to logické, týmy v obraně se připravují na přijmutí míče a očekávají, že míč poletí směrem, kterým stojí hráč, co označil barvu na příjmu. Pokud to falešný podávající podá stejným směrem, nebude to žádné překvapení. Na obrázku na straně 3 vidíte pozici, kde hráč se symbolem * je
ten, co podá míč. Také upozorněte na to, že strategie falešného podávajícího není efektivní pokud se začíná hrát z rohu (např. po spadnutí míče blízko rohu).

Rychlost provedení

Rychlost je v této strategii velmi důležitá, abyste překvapili týmy v obraně. Samozřejmě, že hráči budou nejdříve v provedení taktiky velmi pomalí a týmy v obraně budou mít nejspíš čas zareagovat. Čím bude provedení této strategie rychlejší, tím větší bude moment překvapení a šance na získání bodů. 

Hry s pozměněnými pravidly

Pro motivaci hráčů, aby využili tuto novou taktiku, můžete pokračovat dvěma následujícími hrami s pozměněnými pravidly.

1.hra s pozměněnými pravidly

Dejte bonusový bod týmu, kterému se podaří provést strategii „falešný odpalující“, i v tom případě, že se mu nepodaří získat bod. V tuto chvíli se mohou objevit různé neshody a zmatky co se týče odpalu míče, jelikož každý hráč pod balónem bude chtít podávat. K vyřešení tohoto problému můžete vytvořit dvojice hráčů.

Například Michale, když ty označíš barvu na přijmu, Sáro ty budeš podávat místo něho. To samé platí pro Honzu a Janu atd.

Po pár minutách hry můžete dát více důraz na jeden z technických bodů jako je směr podání nebo rychlost provedení. Pokud falešný odpalující neodpálí míč správným směrem nebo mu odpal bude trvat moc dlouho, tým nedostane bonusový bod. Tým, který využije této strategie nejčastěji, dostane nejvíce bodů. Pokud tuto hru používáte, musíte zabránit tomu, aby ve hře nebyl stejný tým, který neustále prohrává a ujistěte se, že všechny týmy jsou vyrovnané. Výsledky byste měli vynulovat každé 2 minuty.

Tato hra s upravenými pravidly je vhodná pro mladší hráče (1. stupen základní školy)

2.hra s pozměněnými pravidly

V této hře hráčům řekněte, že musejí strategii falešného odpalujícího použít pro každou rozehru, kromě případu kdy se bude rozehrávat z rohu. Pokud nepoužijí falešného odpalujícího dáte jim pokutu za tzv. ilegální přestupek. Můžete se řídit následujícím pravidlem: Ten, kdo hlásí barvu na příjmu, nesmí podat.
Nejprve budou hráči přesvědčení, že taková strategie není dobrá, jelikož skoro všechny balóny hráči z obranné pozice chytí.

Velmi důležité bude až budete přecházet do normální hry, abyste kladli důraz na pečlivé provedení této taktiky. Můžete například po této hře použít první hru s pozměněnými pravidly. Čím lepší budou v předvedení této strategie, tím lepší výsledky budou mít během hry. Toto je velmi dobrý způsob ke zlepšení týmového ducha a spolupráce mezi hráči.

Hra týdne: Oběd

Hra týdne na posílení týmového ducha

Rozdělte hráče do 3 týmů. Trenér bude „To“ a bude hráče honit a bude se snažit dotknout se jich míčem. Pokud se hráčů míč dotkne, musí jít do kruhu uprostřed tělocvičny a zakřičet jaká potravina jsou. (steak, kukuřice, brambory). Modří hráči budou kukuřice, bílí brambory a černí hráči steak. K tomu, aby opustili kruh musí sestavit „Oběd“. Hráč z každého týmu (každá potravina) musí najít hráče z dalších týmů, poté se chytnou za ruce a zakřičí „Oběd!“, a tak budou volní.

Falešný podávající

Newslettery ve formátu pdf

Tisknout
© 2023, Český svaz Kin-ballu – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing