Obranná pozice

Tento týden bude poprvé téma newsletteru jiné pro základní školy prvního stupně a jiné pro základní školy druhého stupně a střední školy. Je to z tohob důvodu, že pravidlo „kroky“ se obvykle začíná učit ve věku 12 let.

Téma týdne: pro první stupeň základní školy

Cílem tohoto týdne bude umění regulovat vzdálenost hráčů od míče v obranné pozici, tak aby byla obranná hra co nejúčinější.

Hráči totiž mají tendenci se stavět od míče dále než jak bylo vysvětleno během prvních lekcí. Ve skutečnosti, pokud se podíváte na své hráče během hry, nejspíše si všimnete, že místo toho, aby hráči stáli 3 – 4 metry od míče (viz. instruktážní manuál str. 4) budou stát zhruba 4 – 5 metrů od míče, aby zabránili tomu, že je soupeří porazí použitím dlouhého úderu.

Větší obranný čtverec opravdu snižuje účinnost dlouhého úderu, avšak zároveň mezi hráči tvoří větší mezery, což umožňuje soupeři míč trefit právě do těchto mezer (Newsletter č. 14).

Tento newsletter bude spíše připomenutím základů než učením nových strategií. Ovšem mělo by se již jednat o vyšší úroveň vnímání základních principů. Hráči již umějí různé finty tělem a také vědí, kdy je správný čas na podání míče do mezer v obranném čtverci.

Přídavná cvičení

K dosáhnutí tohoto cíle doporučujeme zkusit hru, kterou jste mohli vidět během úvodní hodiny. Jmenovala se řidič náklaďáku. (Předstíráte, že míč je motor, vy jste řidič a hráči jsou kola) Při tomto cvičení se ujistěte, že hráči stojí ve vzdálenosti 3 – 4 metry od míče. (viz. instruktážní manuál str. 4) Potom pohybujte s míčem v různých směrech a ujistěte se, že hráči stále drží svoji pozici v obraném čtverci. Také jim můžete ukázat jakou pozici mají zaujmout pokud tým v útoku podává v blízkosti
hranic hřiště a nebo z rohu, jako je ukázané na obrázku.

Blízko hranic hrací plochy se obranná pozice nazývá lichoběžník

Cvičení

Blízko rohu se obranná pozice nazývá půlměsíc

Cvičení

Poté, co hráči pochopí jakou mají zaujmout pozici, si můžete zahrát hru, ve které hráči zaujmou pozice ve čtverci kolem míče, který je uprostřed tělocvičny. Potom je požádejte, aby zavřeli oči a zpívali píseň, tak aby neslyšeli jak s míčem hýbete. Mezitím, co budou zpívat, přesuňte míč na jinou stranu tělocvičny a poté co zapískáte na píšťalku, hráči přestanou zpívat, otevřou oči a první tým, který se co nejrychleji a správně přemístí do čtverce kolem míče, dostane bod. Tuto hru opakujte, dokud to všichni nepředvedou správně.

Téma týdne pro 2. stupeň základní školy a střední školy

Cílem nácviku bude zvládnutí složitějšího prvku, který klade větší nároky jak na hráče tak na rozhodčího, jedná se o pravidlo kroky. Podívejte se do oficiálních pravidel strana 8 a vysvětlete studentům detailně toto pravidlo.

Hra s pozměněnými pravidly

  • K osvojení si a porozumění tomuto novému pravidlu, navrhujeme vyzkoušet následující hru s upravenými pravidly.Úprava hry spočívá v tom, že hráč musí křiknout pořadí v jakém se dotknul míče.
  • Například první hráč z označeného týmu se dotkne míče a křikne „PRVÝ“, další křikne „DRUHÝ“ a pak „TŘETÍ”. Tímto způsobem si hráči uvědomí v jaké chvíli mají dávat pozor na kroky a odkdy jsou vázáni pravidlem kroky.
  • Pokud hráči z označeného týmu nepočítají dostatečně nahlas, dostanou trestný bod. Samozřejmě si přísnost tohoto pozměněného pravidla můžete upravit a dát jim 2 nebo 3 vteřiny na zakřičení čísla, poté, co se dotknou míče, tím spíše pokud provádějí skluz. Také to pomůže rozhodčímu, pro kterého je toto pravidlo nové, určit hráče, kteří se musejí řídit tímto pravidlem.
  • Tým, který této techniky využije nejčastěji získá nejvíce bonusových bodů. Pokud tuto hru používáte, musíte zabránit tomu, aby ve hře nebyl tým, který neustále prohrává. Ujistěte se, že všechny týmy jsou vyrovnané a výsledky hry byste měli vynulovat každé 2 minuty.
  • Také se podívejte do pravidel, přesněji do oddělení gestikulace rozhodčího, abyste předvedli správný signál.

Hra týdne: PAC MAN

  • Všichni hráči jsou pac-mani a jediné co mají povoleno, je chodit po čarách, které máte v tělocvičně.
  • Pac-mani mohou přecházet z jedné čáry na druhou, ale nesmějí přes ně přeskakovat.
  • Musejí použít průsečíky, křižovatky mezi čarami.
  • Učitel nebo vybraný student bude duch, který pac-many honí.
  • Duch používá míč s kterým se pac-manů dotýká a nemusí stát na čarách tělocvičny, jeho pohyb je neomezený.
  • Pokud se míč pac-mana dotkne, stává se kamenem a blokuje čáru na které byl chycen. To znamená, že ostatní pac-mani nebudou moci tuto čáru použít a projít kolem něj.
  • Hra končí, když všichni pac-mani jsou proměněni v kameny.

Upozornění: Pac-mani, kteří se proměnili v kameny musí zůstat stát na místě.

Newslettery ve formátu pdf

Tisknout




© 2024, Český svaz Kin-ballu – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing