Dva hráči v útoku

Téma týdne: Dva hráči v útoku

V tomto newsletteru se zaměříme na jednu z nejoblíbenějších útočných taktik. Používají ji hráči všech úrovní. Je to totiž velmi jednoduchá a účinná taktika.

Skládá se z toho, že dva hráči drží míč a další dva hráči v týmu předstírají, že budou podávat, ale v poslední chvíli se jeden z nich skloní a dotkne se míče (zaujme pozici hráče držícího míč), zatím co druhý ve stejné chvíli míč odpálí.

Upozornění: Před začátkem nácviku vysvětlete hráčům následující technické body:

Signál: K úspěšnému provedení taktiky„Dva hráči v útoku“, si musí podávající tým najít
nějaký kód nebo signál, který určí, kdo z hráčů bude podávat. Nejjednodužší z kódů,
které můžete použít, jsou tyto:

  • Jeden hráč určuje a druhý podává
  • Bude podávat hráč, který je po pravé (nebo podle dohody po levé ruce) hráče, který provedl určení.

Další kódy samozřejmě taky můžete využít, ale tyto jsou nejjednodušší .

Pozice: Tyto základní způsoby je potřeba použít s ohledem na aktuální pozici týmu na hrací ploše.

Dva hráči v útokuSendvič:

Dva hráči stojí naproti sobě. X3 a X4 drží míčzatím co X1 a X2 provádějí fintu. Tento způsobútoku je vhodný, když je míč podán ze střední části tělocvičny.

Pravý úhel:

dva hráči zaujmou pozici v 90 stupňovém úhlu. Znovu hráči x3 a x4 budou držet míč zatím co hráči x1 a x2 budou předvádět fintu. Tento způsob podání je vhodný při podání z rohu nebo při podání v blízkosti postranní čáry. Zdůrazněte, že hráči x1 a x2 musí stát čelem ke středu, když provádějí tuto taktiku.


Rychlost provedení

Při těchto taktikách je důležitá rychlost provedení. Samozřejmě že nejprve budou hráči při nácviku pomalí a týmy v obraně budou mít možnost snadno reagovat. Čím rychlejší však bude provedení, tím významnější bude moment překvapení a vyšší šance k získání bodů. Podívejte se na obrázky pod textem, abyste porozuměli, jak mají hráči tuto taktiku správně používat.

Rychlost provedení

Také můžete nakreslit následující obrázek na tabuli, abyste hráčům ukázali, kdy mají použít jakou taktiku.

Hry s pozměněnými pravidly

Pro motivaci hráčů, aby využili tuto novou taktiku, můžete pokračovat dvěma následujícími hrami s pozměněnými pravidly.

1.hra s pozměněnými pravidly

Dejte bonusový bod týmu, kterému se podaří provést taktiku „Dva hráči v útoku“, i v tom případě, že se mu nepodaří získat bod.

V tuto chvíli se mohou objevit různé neshody a zmatky co se týče odpalu míče, jelikož každý hráč bude chtít být podávající nebo falešný podávající. K vyřešení tohoto problému můžete vytvořit dvojice hráčů. Například: “ Michale, pokaždé, když budeš na řadě při podání tak ty Sáro budeš předvádět falešného podávajícího. To samé platí pro Honzu a Janu atd.

Po pár minutách hry můžete klást větší důraz na jeden z technických bodů, jako například sendvič nebo pravý úhel nebo rychlost provedení. Jestliže si hráči nevyberou ani jednu ztěchto taktik, nedostanou žádný bonusový bod. Ze začátku hráče požádejte, aby do míče pouze strčili, tak předejdete možnému zranění při zmatku mezi hráči, kteří se učí tyto nové taktiky.

Tým, který využije této strategie nejčastěji, dostane nejvíce bodů. Pokud tuto hru používáte, musíte zabránit tomu, aby ve hře nebyl stejný tým, který neustále prohrává a ujistěte se, že všechny týmy jsou vyrovnané. Výsledky byste měli vynulovat každé 2 minuty.

Tato hra s upravenými pravidly je vhodná pro mladší hráče (1. stupen základní školy)

2.hra s pozměněnými pravidly

V této hře hráčům řekněte, že musejí taktiku „Dva hráči v útoku“ použít pro každou hru, zároveň s ohledem na to odkud podávají. Pokud se jim nepodaří provést správný způsob podání ze správného místa dáte jim pokutu za tzv. ilegální přestupek.

Nejprve budou hráči pomalí a mohou nabýt přesvědčení, že taková taktika není dobrá, jelikož skoro všechny míče hráči z obranné pozice chytí. Při přechodu k normální hře je důležité dát důraz na správné provedení taktiky. Například můžete nejdříve zkusit po této hře i první hru s pozměněnými pravidly. Čím lepší budou hráči v provádění této taktiky, tím lepší výsledky se dostaví během hry. Toto je velmi dobrý způsob ke zlepšení spolupráce a týmového ducha mezi hráči.

Pro opravdu kvalitní hru se ještě jednou ujistěte, že jsou týmy vyrovnané.

Tato hra s pozměněnými pravidly je vhodná pro starší hráče ( druhý stupeň ZŠ a střední školy)

Upozornění: Hry s pozměněnými pravidly byste neměli hrát po celou dobu určenou pro kin-ball.
Jestliže jste si určili hrací dobu kin-ballu např. hodinu, tyto hry s pozměněnými pravidly byste měli hrát nanejvýš 10 minut

Hra týdne: Záchodové mísy

Rozdělte hráče do 3 týmů. Trenér bude „To“ a bude hráče honit a bude se snažit dotknout se jich míčem. Pokud se hráče míč dotkne, musí zaujmout pozici napodobující záchodovou mísu se splachovadlem, které naznačuje předpaženou rukou (viz.obrázek)

Aby se hráč zakletý do záchodové mísy znovu osvobodil, musí mít někoho ze svého týmu, který si sedne na jeho koleno a sklopí splachovadlo.

Až skončíte s touto hrou, tým, který bude mít nejméně hráčů zakletých v záchodové mísy, dostane bod. Tato hra zlepšuje týmového ducha a spolupráci mezi hráči.

Hra týdne: Záchodové mísy

Newslettery ve formátu pdf

Tisknout
© 2023, Český svaz Kin-ballu – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing