Vliv sportovní hry kin-ball na organizmus

Význam této nové atraktivní sportovní hry na organizmus člověka je velmi komplexní a zasahuje nejenom do oblasti fyzického rozvoje, ale výrazně ovlivňuje i osobnost každého hráče.

Jejím největším přínosem je, že základní pohybové vlastnosti a dovednosti rozvíjí zcela přirozeným, spontánním, nenásilným a zábavným způsobem, což činí z této hry velmi přitažlivou, oblíbenou a vyhledávanou aktivitu všude tam, kde je hrána, neboť má výrazný motivační charakter. Svou podstatou, rychle se střídajícími herními situacemi a vysokou mírou nasazení celého družstva nabízí kin-ball velký prožitek a v mnohém se vyrovná i adrenalinovým sportům. Jeho výhodou je vysoká míra bezpečnosti při jeho provádění.

V oblasti fyzického rozvoje působí kin-ball velmi výrazně na zlepšování rychlostních schopností ( zejména dynamická síla dolních končetin – krátké rychlé přeběhy ), masivně zvyšuje aerobní vytrvalost, obratnost ( zpracování míče ve velmi se měnících podmínkách a situacích), pohybovou koordinaci a jemnou motoriku. Zlepšuje se rychlost reakce, startovní rychlost ( neustálé změny směru v průběhu hry ). Hra intenzivně zlepšuje i prostorovou orientaci a periferní vidění ( neustále se měnící herní situace na ploše, neustálé přemísťování soupeřů i spoluhráčů i míče),  což je výborná deviza pro všechny ostatní kolektivní sportovní hry. Rozvíjí pozornost a soustředění.

Za velmi důležitou složku tohoto sportu lze považovat naprostou nutnost kolektivní spolupráce, která není pouze žádoucí, ale je nezbytnou podmínkou hry, která je dána charakterem pravidel, kdy výsledek každé jednotlivé herní situace či získání bodu je výsledkem aktivní a tvůrčí spolupráce celého týmu. Hra vylučuje individualismus, pozice všech hráčů v týmu je na stejné úrovni. V neposlední řadě je velmi důležitý i rozvoj herního a taktického myšlení.

Závěrem:  Kin-ball v sobě skrývá prvky všech dosud známých sportovních her i individuálních sportů / atletika, akrobacie /, navíc jeho efektivita je nebývale vysoká. Všichni, zdůrazňuji,  všichni hráči využívají 70 – 75% herního času, neboť všichni společně musí řešit každou herní situaci. Tento fakt nebývale posiluje týmového ducha, přispívá zcela přirozeně k sociální interakci všech i méně zdatných či průbojných hráčů do kolektivu, zvyšuje hráčům sebevědomí ( jsem nedílnou součástí týmu ), vytváří zdravé kolektivní vztahy, posiluje respekt k soupeři i ke spoluhráčům, a velmi si zakládá na fair play, neboť každé porušení čestného a slušného jednání je díky daným pravidlům sankcionováno.

Kin-ball je dramatickou akční hrou, která má vysoký emocionální náboj, je v ní velmi silně zakomponován prvek soutěživosti, které ji předurčují k vysoké oblibě zejména u dětí, mládeže a dospělých sportovců mladšího věku. Lze ji hrát v rekreační podobě stejně jako na vysoké sportovní úrovni, výborně splňuje i všechny atributy doplňkové hry pro přípravu sportovců, zejména v kolektivních sportech.

Mgr. Zdena Horčičková
Metodik ČSK

Tisknout




© 2024, Český svaz Kin-ballu – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing