Představení hry kin-ball
Kin-ball
Kin-ball je sport, který vznikl v Kanadě na konci osmdesátých let minulého století - jedná se tedy o relativně mladý sport, a přesto se v tomto sportovním odvětví již koná Mistrovství světa. Následující "představení" kin-ballu odpoví i na otázku: "jak je možné, že takto mladý sport je tak úspěšný"?
Podmínky pro vznik kin-ballu
Kanadská populace trpí tradičními neduhy jaké přináší civilizace, zvláště pak život ve velkých městech. Je obecně známo, že mezi hlavní příčiny takzvaných civilizačních nemocí patří nevhodné stravovací návyky, nedostatek pohybu a všudypřítomný stres. Také proto v moderních a vyspělých společnostech existuje sport, který nahrazuje obecný nedostatek pohybu a zároveň pomáhá v uvolňování stresu.
Kanadská vláda se nespokojila s pouhým konstatováním problému a nastartovala program, který trval třicet let a krom jiného obsahoval investice do reklamy a marketingu sportu. Cílem bylo odvrátit negativní trend nárůstu výše zmíněných civilizačních chorob kde jednou z hlavních příčin je nedostatek pohybu. A dnes je Kanada jednou z mála zemí západní civilizace, které se daří zastavit tento negativní trend. U dalších zemí, včetně České republiky, vzrůstá počet pacientů trpících civilizačními chorobami a dochází k zhoršování zdravotního stavu mládeže, která už téměř nevstává od počítačů. Již dnes je jasné, že za pár let nebudeme schopni finančně pokrýt náš zdravotní systém. Plán, který zvolila Kanada je jednoduchý a srozumitelný, znamená však zásadní přehodnocení významu sportu pro moderní společnost. Chceme mít mistry světa a olympijské vítěze? Ano, jistě že chceme, ale ještě více musíme chtít, aby se sportu věnovalo co nejvíce lidí. (Dnes také v Kanadě nejvíce státních peněz nedostávají ty sportovní svazy, které mají šanci na úspěchy v nejvýše hodnocených mezinárodních soutěžích jako jsou Olympijské hry a mistrovství světa, ale ty, které mají nejvíce aktivních, pravidelně sportujících členů.)
Výzkumný úkol univerzity v Quebeku
Na Univerzitě v Quebeku těmito a podobnými úvahami celý projekt kin-ball začal. Nejjednodušší a nejpřístupnější pohybová aktivita je běh. Jak tedy přimět lidi k běhání? To byla první otázka. Další podmínkou bylo, aby nová aktivita byla zábavná a nestresující, aby sama tato aktivita motivovala lidi k jejímu provozování a také, aby to byla kolektivní činnost, která vyžaduje spolupráci a bude ji možné využít i ve školní výuce. Zároveň nesmí být náročná na technické vybavení, ani na získání potřebných dovedností.
Možnosti a omezení stávajících kolektivních her
Zde se přímo nabízí využití kolektivních sportovních her. Nicméně při bližším pohledu zjistíme, že žádná z existujících kolektivních sportovních her nesplňuje podmínky zadání Quebecké univerzity. V Kanadě nejoblíbenější kolektivní sport, kterým je hokej, klade značné nároky na technické vybavení i na výcvik v základních dovednostech. Fotbal, hra která je na tom o něco lépe pokud jde o technické vybavení, má s hokejem společné to, že to již není čistě kolektivní hra. Fotbal i hokej má své sólisty, své primadony, na které ostatní spoluhráči hrají. Soupeřící mužstvo zase nasazuje, doslova obětuje některé hráče, aby bránili ve hře těmto sólistům. Pro mnohé hráče tak kolektivní sportovní hry představují, namísto uvolnění napětí, jenom další stresující událost.
Vznik nové kolektivní sportovní hry, první využití terapie
A tak bylo jasné, že musí vzniknout nová sportovní hra. Iniciátorem myšlenky nové kolektivní sportovní hry byl Mario Demers, učitel tělocviku z Quebecké university. Po prvním nápadu následovaly dva roky vývoje než došlo k oficiálnímu představení hry, která dostala jméno kin-ball*. Hra se nejprve začala používat jako terapie pro děti, které mají potíže se sebeprosazováním se v kolektivu. První kin-ballová mužstva v Kanadě začala vznikat v léčebných centrech, která se zabývají alergiemi, bolestmi hlavy, obezitou, závislostmi či pomáhají při odstraňování neproduktivních reakcí, vad řeči - jako je například koktavost.
Rozšíření kin-ballu do dalších oblastí, fitness a sportovní hry
Po úspěchu využití hry pro terapeutické účely začal kin-ball postupně pronikat do školní výuky, neboť zároveň představuje ideální program pro hodiny tělesné výchovy. Kin-ball lze využít při koedukované výuce. Kin-ball je nesmírně variabilní hra, která splňuje požadavky kladené na školní tělocvik a to nejenom při rozvoji fyzických a psychických schopností a morálních hodnot.
Šíření kin-ballu z Kanady do dalších zemí
Dalším impulsem v rozvoji kin-ballu bylo jeho rozšíření za hranice Kanady. Po roce 2000 začínají vznikat kluby po celém světě. V Evropě dnes existují národní svazy ve Francii, Belgii, Španělsku, Dánsku, Švýcarsku a Německu. V mnoha dalších zemích, včetně České republiky probíhají přípravné práce na organizaci soutěží. Kin-ball má dnes ambice stát se olympijským sportem, protože smysl tohoto sportu odpovídá původním olympijským ideálům porozumění, přátelství, solidarity a fair play.
Podstata a principy hry
Kin-ball ze své podstaty vylučuje vyhraněný individualismus, hru na jednoho hráče nebo hru na potlačení jednoho hráče nebo týmu. V pravidlech jsou ustanovení, která brání potlačování individuality. Nezáleží na tělesné stavbě, jak je kdo malý, velký, tlustý nebo hubený. V týmu se uplatní hráči, kteří by mohli hrát košíkovou, ale stejně tak i hráči menší postavy. Kin-ball je především založen na spolupráci všech hráčů.
Zároveň může být kin-ball vynikající přípravou pro ostatní sporty. Podle výzkumu Auburn Univerzity v Alabamě, je každý člen týmu v pohybu nejméně 72% herního času, což je daleko nejvíc ze všech kolektivních her.
Fair play, spolupráce
Kin-ball je hra jejímž principem je fair-play, a tento princip je založen již v pravidlech hry. Nejedná se tedy o pohou deklaraci jako tomu bývá v jiných kolektivních sportech. V kin-ballu není možné jednoho hráče z týmu strategicky vyloučit, že by nehrál protože to ostatním jde lépe. Při podání, aby bylo platné, se všichni hráči musejí míče dotýkat. Hrají proti sobě tři týmy, nemůže dojít k nedůstojným výsledkům.
Všechny projevy agresivity, zastrašování i pouhé neslušnosti vůči jakýmkoliv účastníkům hry a to i vůči divákům jsou prohřeškem proti pravidlům a jsou již v prvním náznaku postihovány.
Přístupnost hry, prostorově, sociálně
Hra je přístupná všem sociálním vrstvám. Stačí vám jeden míč a můžete začít hrát - a to v podstatě kdekoliv, kde je volná hrací plocha. Nepotřebujete sloupky, branky, sítě. Hrací plocha nemusí být ohraničená. Pokud hrajete v tělocvičně jsou hranicemi hry stěny, strop a podlaha tělocvičny. Hru lze hrát v různých variantách přizpůsobených nejen prostoru, ale také počtu dostupných hráčů i času určenému na hru.
Stručné shrnutí hry kin-ball
- Nevyžaduje dlouhé školení - po deseti minutovém představení hry můžete začít hrát.
- Jednoduché vybavení - začít hrát je možné pouze s míčem a rozlišovacími dresy.
- Hra je vhodná pro terapii, rehabilitaci, fitness, pro školy i sportovní kluby.
- Kin-ball ze své podstaty nezvýhodňuje žádnou sociální skupinu.
- V kin-ballu nelze získat výhodu na základě tělesné stavby hráče.
- Pozice všech hráčů na hřišti je na stejné úrovni.
- Kin-ball je ideální integrační hra pro sportovce s handicapem.