Herní systém pohár ČR

Herní systém 2+1 pro soutěže s více účastníky.

Při organizování soutěží standardním systém hry na body je nemožné určit jak dlouho budou trvat jenotlivé zápasy (není stanoven čas periody a jejich počet v jednom zápasu může být od 3 do 7) a tím také jak dlouho bude trvat celý turnaj.

Do roku 2014 se u všech soutěží uplatňoval systém hry na čas, ve školních soutěžích se hrálo 3x7 minut. Tento systém je vhodný pro začátečníky nebo školní turnaje a umožňuje plnou kontrolu nad organizací turnaje. Pro pokročilejší úroveň hry se však nehodí a nemusí také být naprosto spravedlivý. Systém 2+1 je kompromisem mezi oběma systémy hry, pouze na body a pouze na čas. Turnaj lze stále poměrně dobře udržet v časovém plánu při zachování regulérních podmínek hry.

Pravidla hry jsou totožná s pravidly mezinárodní Kin-ballové federace IKBF, rovněž organizace turnaje odpovídá standardu popsaném v příručce "Organizace turnaje". (Oba dokumenty jsou ve formátu pdf dostupné na stránkách Českého svazu Kin-ballu.) Pouze herní systém je odlišný.

PRAVIDLA PRO HRU V ZÁKLADNÍ SKUPINĚ

1) Zápas se hraje na 3 periody

2) První dvě periody se hrají na hrubý čas, který se zastavuje pouze na pokyn rozhodčího (například v případě nezbytného ošetření) Pro soutěž "Český pohár v Kin-ballu základních a středních škol" je standardní délka jedné periody 7 minut. 
Pro soutěž "Středoevropský pohár" bude délka periody stanovena vždy před začátkem soutěže a bude platná v průběhu celého ročníku.
Po konci první periody mohou být na skóre zobrazeny výsledky z nichž vyplyne následující pořadí:
A) Jeden tým má nejvyšší skóre: Stává se vítězem periody a do závěrečného rozpočtu se mu započítají 2 body.
B) Na prvním a druhém místě jsou dva týmy se stejným počtem bodů. Oba týmy dostanou po jednom bodu do závěrečného rozpočtu.
Jakýkoliv jiný výsledek v periodě znamená, že týmy nedostanou žádné body do závěrečného rozpočtu.
Stejným způsobem jako v první periodě se postupuje také ve druhé periodě. (Takže pokud například jeden tým vyhraje první i druhou periodu, započítávají se mu do závěrečného rozpočtu  4 body.)

3) Třetí perioda se hraje na body, podle sytému IKBF: Ve chvíli kdy jeden z týmů v třetí periodě dosáhne skóre 11 bodů, ten tým který má nejméně bodů opouští hrací plochu a zápas dohrávají zbývající dva týmy. Když jeden tým získá 10 bodů přestává platit pravidlo, že se vždy musí útočit na první tým. Vítězem zápasu je tým, který první dosáhne 13 bodů.
Po konci každé periody se skóre na ukazateli vynuluje. Každá perioda se začíná hrát od nuly, tým který zahájí hru je volen losem. (Kin-ballovou tříbarevnou kostkou nebo jiným způsobem)
Alternativně lze také hrát třetí periodu do 11 bodů, kdy třetí tým opouští hřiště, když nějaký tým získá 9 bodů. Když libovolný tým získá 8 bodů přestává platit pravidlo, že se vždy musí útočit na první tým.

4) Po konci zápasu, konci třetí periody, dochází k závěrečnému rozpočtu 18 bodů, následujícím způsobem:
Vítěz třetí periody získává 10 bodů ke kterým se mu připočítají body získané ve dvou časových periodách.
Týmy na druhém a třetím místě jsou určeny podle výsledků v předchozích periodách. Pokud získal nějaký z těchto dvou týmů v předchozích dvou časových periodách více bodů, končí celkově na druhém místě a dostává 6 bodů ke kterým se mu připočítají body získané ve dvou časových periodách. Tým na třetím místě získává dva body ke kterým se mu připočítají body získané ve dvou časových periodách. 
Pokud žádný z těchto dvou týmů nezíská převahu v časových periodách (nezíská žádné body nebo je mezi nimi remíza) rozhodne o pořadí na druhém a třetím místě zkrácená hra do pěti bodů mezi těmito dvěma týmy.

V příloze najdete tabulky s šesti možnými výsledky utkání.


PRAVIDLA PRO HRU FINÁLE a SEMIFINÁLE
Pokud je turnaj zakončen finálovým zápasem, do kterého postupují tři nejlepší týmy ze základní skupiny, je možné toto semifinále hrát systémem 2/4. Všechny periody se pak hrají na body (11/13) a finále vyhrává ten, který první vyhraje 2 periody. Při tomto systému hry může zápas trvat nejméně 2 periody a nejvíce 4 periody. Stejný systém hry (2/4) je možné použít také pro semifinálové zápasy, pokud budou součástí turnaje.

 
Poznámka
V soutěžích Českého poháru se k rozpočítaným bodům přidávají ještě body za fair play. Každý tým dostane na začátku hry 5 fair play bodů, které může v průběhu hry ztratit v případech popsaných v oficiálních pravidlech Kin-ballu.
Verze pravidel - 2 - 15. října 2015

Herní systém poháru ČR

Tisknout
© 2024, Český svaz Kin-ballu – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing