01.05.2013 09:55

Výklad pravidel - Neoprávněný útok

Výklad pravidel - Neoprávněný útok

  Kin-ball je kolektivní hra, která má mnoho společného s ostatními sportovními hrami, ale v několika aspektech se od nich také zásadně liší. Jednou z hlavních odlišností je současná hra tří týmů. Záměrem tvůrců hry na univerzitě v Quebeku bylo, aby poslední tým nikdy nebyl "na hlavu poražen". Když se v jiných sportovních hrách potkají dva týmy velmi rozdílné výkonnosti, dojde ke "hře na jednu branku", která pak nemusí bavit ani jednu stranu. Vysoká porážka pak často některé hráče od dalšího sportování odradí. V Kin-ballu může vedoucí tým, pokud je výrazně lepší, ve skóre "odskočit" od ostatních dvou, ale druhý a třetí tým budou stále dělit jeden nebo dva body (Pokud nevynucenými chybami při vlastním podání tento rozdíl nezvýší).

Současná hra třech týmu však vyžaduje další pravidla, která zabrání možnému spojení dvou týmů proti jednomu. Jedno z takových pravidel se nazývá "Neoprávněný útok". V oficiálních pravidlech je definice tohoto pravidla: "Podávající tým nemůže útočit na tým, jehož skóre se liší o dva body a více (tj. na tým, který má alespoň o dva body méně nebo více) pokud není určený tým ve vedení."

U tohoto pravidla docházelo často k nejednotným výkladům. Při poslední návštěvě PJ Hamela jsme se proto snažili pravidlo o neoprávněném útoku jednoznačně formulovat. Hlavní zásadou je, že neoprávněný útok se vždy vztahuje na dva týmy a ne na tři. Takže pokud například dojde k situaci, kdy vedoucí tým má 15 bodů, druhý tým 12 a třetí 11 bodů, mohou týmy na druhém a třetím místě na sebe navzájem útočit do té doby, než mezi nimi vznikne dvoubodový rozdíl.

Samozřejmě, stále platí zjednodušené pravidlo, která je téměř vždy strategicky správné a nedovolí vám udělat chybu "neoprávněný útok",  aby první tým vždy útočil na druhý tým v pořadí a druhý a třetí tým na první tým v pořadí.  

Tisknout
© 2023, Český svaz Kin-ballu – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing