Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege

Odkazy

Fotogalerie na těchto stránkách ZDE

Videa našich zápasů ZDE

Úvod

V neděli 3. listopadu 2013 skončil finálovými zápasy Světový pohár v Kin-ballu. Poprvé v historii se turnaje zúčastnil český tým mužů. Mezi jedenácti týmy jsme se umístili na osmém místě. Vzhledem k tomu, že Kin-ball byl před třemi lety u nás naprosto neznámým sportem, v listopadu 2010 existovala na českém Internetu jediná zmínka o novém sportu (Studentka psala o tom jak se zúčastnila skautského setkání v Německu a viděla tam nový sport s velkým míčem Kin-ball.) můžeme plným právem pokládat toto umístění za úspěch.

Kin-ball byl původně navržen jako ideální školní sport, který dokáže vrátit děti k pohybu zábavným a nestresujícím způsobem. Proto se tolik liší od ostatních sportovních kolektivních her. Důrazem na spolupráci, ze hry nelze nikoho strategicky vyloučit, důrazem na koedukaci, ve všech českých školních soutěžích hrají dívky společně s chlapci a v neposlední řadě důrazem na fair play. V Kanadě, kde tento sport vznikl , byla nestavena pravidla tak, že jakýkoliv projev hrubosti nebo neslušného chování má okamžitý vliv na skóre, při opakování přestupku je hráč vyloučen, při dalším prohřešku proti fairplay je vyloučen celý tým. A tak turnaje, i té nejvyšší úrovně se konají v prostředí základní lidské slušnosti a ohleduplnosti, kterou běžně nevídáme na soutěžích u nás zatím populárnějších sportů. A vůbec to neznamená, že právě taková hra by musela být ochuzena o dramatičnost a napětí.

Naše první účast na Světovém poháru byla nenahraditelnou zkušeností pro náš tým. Musíme si uvědomit, že u nás zatím neexistuje soutěž dospělých jako ve většině ostatních zemí, že nemůžeme vybírat z 15 000 registrovaných hráčů jako je tomu v Kanadě. Kin-ball je stále především dílem nadšenců, které baví hrát a učit tuto hru. Věříme, že právě tento sport bude jedním z těch, které pomohou přinést změnu v chápání sportu jako nezbytné součásti naší kultury a že tedy především sport musí být kulturní a musí vrátit do společnosti pohybovou gramotnost.

Máme již první partnery bez kterých by naše účast nebyla možná. Jsou to především Elektrárny Opatovice, Královéhradecký kraj, pardubická společnost Ebrána a hradecká společnost Jipast. Ačkoliv pilotní školy Kin-ballu jsou rozmístěny po celé republice, je jich více než dvě stě, kluby dospělých jsou zatím jen v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Právě z těchto klubů přišli hráči do prvního reprezentačního týmu. Z Pardubic to jsou Petr Lipový, Martin Semerád a Martin Chvála, z Hradce Králové jsou Jakub Malík a Jan Freiberg, z Moravské Třebové Miroslav Kubiš a Martin Vacek z Náchoda Ondřej Kuba. Z Pardubic je také trenér národního týmu Alice Paurová. Hned jak bylo jasné, že budeme schopni financovat naši účast, scházeli se všichni k pravidelným tréninkům nejméně třikrát týdně, po celé prázdniny, až do koce října. Vzhledem k povinnostem v zaměstnání a nutnosti vše si platit (halu, cesty do Pardubic) bylo to maximum možného. S takovouto, vzhledem k ostatním týmům minimální přípravou jsme nastoupili do turnaje.

Průběh turnaje

Losovaní nás v každém ze tří zápasů základní skupiny nasadilo proti nejlepším týmům na světě, Japonsku, Belgii a Kanadě. V prvním zápase hrajeme s Jižní Koreou a Japonskem. Vůbec nerozumíme francouzským určení barvy, které vyslovují japonští a korejští hráči a opakují japonští rozhodčí. Zápas rychle končí po třech periodách, vše se svou typickou elegancí vyhrávají Japonci. Hrajeme dál o určení druhého a třetího místa. Koreu bychom mohli porazit, patří také k nováčkům jako my. Prohráváme tiebreak nejtěsnějším rozdílem 5:4. Zřejmě nás poškodil rozhodčí, nejméně jednou špatně zhodnotil herní situaci. Je to však také člověk a dělá chyby. Naši hráči udělali chyb podstatně víc, proto jsme prohráli. V druhém zápase hrajeme proti Belgii a  Číně. Belgie je první, bojujeme o druhé místo a tentokrát vyhráváme! V třetím zápase nastupujeme proti mistrům světa, Kanadě a proti Švýcarsku. V první periodě dokonce chvíli vedeme, pak však Kanada začíná hrát a zápas rychle končí. Znovu budeme bojovat o třetí místo, tentokrát se Švýcarskem. To nejsou žádní nováčci, přesto … znovu vítězíme! Díky těmto výsledkům máme šanci hrát o semifinále. Je to se Španělskem a znovu s Jižní Koreou. Španělsko vítězí, hrajeme s Koreou o druhé, postupové místo. Moc jim chceme minulou porážku oplatit, ale nejde to dnes byli lepší. Končíme osmí, avšak musíme ještě toto místo obhajovat proti týmům, které v základní části skončily za námi. Jsou to Německo a pak naši známí z Číny. Zápas je nesmírně vyrovnaný, všechny periody končí tiebreakem. Když před třemi lety hráli němečtí hráči jako junioři stali se Mistry Evropy. Dnes však na nás nestačí. Porážíme Německo, podruhé Čínu a zůstáváme na osmém místě!

Turnaj pak vrcholí dvěma finále. Mezi muži i ženami dochází k naprosto stejnému výsledku. První Kanada, druhé Japonsko, třetí Belgie. Takové je současné rozložení sil ve světovém Kin-ballu. Belgie má dnes bezpochyby nejlepší týmy v Evropě . A nejen to. Turnaj se konal v krásném prostředí královského basketbalového klubu Verviers. Belgická federace zajistila perfektní organizaci. Každé utkání bylo možné sledovat on line na Internetu, semifinále a finále přenášela belgická televize. Podpora fanoušků byla neuvěřitelná. U nás to lze srovnat snad jedině s vrcholnými hokejovými zápasy.

Závěr

Kin-ball byl navržen jako ideální školní sport, tak se nám také daří jej v našich podmínkách šířit. Má však v sobě rovněž potenciál stát se nejpopulárnějším sportem. Nás teď čeká další práce na popularizaci tohoto sportu u nás. Potřebujeme začít soutěž dospělých, snažit se v každém kraji o podporu nově vznikajících klubů. Protože jedině tak můžeme získat zkušenosti a zvyšovat úroveň hry. Příští se chceme zúčastnit evropského poháru klubů a za dva roky nás čeká Světový pohár ve Španělsku. Budoucnost Kin-ballu záleží jenom na nás.

Konečné výsledky turnaje mužů

země
1. Kanada
2. Japonsko
3. Belgie
4. Francie
5. Švýcarsko
6. Jižní Korea
7. Španělsko
8. Česko
9. Čína
10. Německo
11. Dánsko

Tabulka základního turnaje mužů

země body
1-2 Belgie 54
1-2 Kanada 54
3 Japonsko 54
4 Francie 47
5 Švýcarsko 30
6-8 Španělsko 29
6-8 Jižní Korea 29
6-8 Česko 29
9 Německo 25
10 Čína 25
11 Dánsko 21

Konečné výsledky turnaje žen

země
1. Kanada
2. Japonsko
3. Belgie
4. Francie
5. Švýcarsko
6. Španělsko
7. Čína
8. Dánsko

Partneři ČSK

Elektrárny Opatovice
Ebrána
Královéhradecký kraj
ČASPV
Garamon
Jipast

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Světový pohár Liege 2013

Tisknout
© 2023, Český svaz Kin-ballu – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing